Aşkın Kalp Ömrü İki Yıl

30.03.2024
351
Aşkın Kalp Ömrü İki Yıl

Yapılan araştırmalara göre romantik aşkın ömrü ortalama iki yıl, olgun aşkına ise ömür biçilemiyor. Romantik aşkın sonrasında olacaklar ise iki yıl boyunca ilişkinin nasıl olduğuna bağlı olarak gelişiyor.

Prof. Dr. Öget Öktem Tanör
Nöropsikolog

Araştıma sonuçlarına göre romantik aşk denilen tutkulu dönem iki yıl boyunca salgılanan stres hormonuyla bağlantılı olduğu, hormon seviyesi düştüğünde aşkın evrildiğine dikkat çekildi.
Romantik aşkın sonrası ilişki çok hor kullanıldıysa bitebilir. Sorunsuz, kavgasız şekilde yürümüşse, aradaki karşılıklı arkadaşça sevgi de geliştiyse romantik aşk bitse bile olgun aşka evrilir. Olgun aşkın ise hiç ömür biçilemiyor.

Aşk ile anne sevgisi, beyni benzer şekilde etkiliyor

Aşk ile ilgili araştırmaların teknolojinin gelişimiyle beraber 20. yüzyılda ortaya çıktı. Aşıklar arasındaki aşk, anne sevgisine benziyor. Her iki konu üzerinde yapılan araştırmalara göre, kişiler âşık oldukları kişiyi düşünürken, görürken ya da çocuklarını düşünürken ortak olarak aktif hale gelen beyin bölgeleri var. İkisinde de ayrı ayrı çalışan bölgeler var. Romantik aşkta da anne sevgisinde de normalde çalışırken sevdiğini görünce çalışmasını sonlandıran bölümler var.

Aşk duygusu uçma hissi yaratıyor

Yapılan çalışmalarda âşık olduğu kişinin fotoğrafına bakan kişi ödül bölgelerini içeren emosyonel beynin aktif hale gelir. Kişi âşık olduğu zaman ne hissediyor? Beyinde tarif edilemez mutluluktan uçma hissi ortaya çıkıyor. Bağımlılık yapan maddeler alındığında da bu bölgeler uyarılır. Eşzamanlı olarak serotonin azalması olur. Bu da beraberinde âşık olduğu kişiye takıntı yani obsesyon şeklinde durmadan onu düşünmesi, sürekli onunla ilgili konuşmasına sebep olur. Kişi hayatının odak noktasına âşık olduğu kişiyi koyar.

Romantik aşkta stres hormonu iki yıl yüksek seyrediyor

Romantik aşkın zirvesinde kadın ve erkekte kanda kortizol seviyesi yani stres hormonunun iki yıl boyunca yüksek olduğu görülüyor sonrasında düşer. İki yıl boyunca stres hormonunun yüksek olmasının etkisi ne oluyor? Bu iki kişi birbirlerinden başka kimseyi görmez hale getirir. Araştırmacılar diyor ki bir ilişki iki yıl sürmüşse daha sürecek muhtemelen ve bir çocuk yapmalarını zamanı gelmiştir ama gözü birbirlerinden başka dünyayı görmeyen bir çift çocuk yetiştirmek için uygun değil. Bu stres hormonları düşmeli ki çocuğu da doğru düzgün yetiştirebilsinler. Stres hormonu da o yüzden düşer.

Olgun aşka hiç ömür biçilemiyor

Romantik aşkın sonrasında olacaklar, o iki yıl boyunca ilişkinin nasıl olduğuna bağlıdır. Sonrasında stres hormonu düşünce iki şey olabilir: Eğer ilişki çok hor kullandıysa, kıskançlık krizleri, kavga gürültüyle geçtiyse, sen diliyle karşı taraftan hep şikayetçi olmuşsa ‘Sen şöyle yapıyorsun, sen böylesin zaten’ gibi suçlayıcı ilişki varsa o zaman ilişki stres hormonları düşünce bitebilir. Tam tersi yani sorunlar ben diliyle çözülmüşse yani ‘Bu durum beni çok üzüyor’ şeklinde yumuşak şekilde sorunsuz, kavgasız, gürültüsüz şekilde götürüldüyse, bir saksı çiçeğine davranırcasına ihtimam gösterildiyse dolayısıyla da arada karşılıklı arkadaşça sevgi geliştiyse romantik aşk bitse bile olgun aşka evrilir. Olgun aşka ömür biçilemez. Kişilerin hayatının sonuna kadar sürebilir. Romantik aşk ortalama iki yıl sürer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.