Belirsizlik Duygusunu Yönetmenin İpuçları

07.09.2020
1.610
Belirsizlik Duygusunu Yönetmenin İpuçları

Kontrol; zihin ve egoyu beslediği sürece kişi kendini mutlu-güçlü hisseder, götürdükleri üzerine düşünmez. Belirsizlik durumu ise tıpkı karanlık gibidir; tehlike hissi oluşturur, korkuyu besler. Korku bizi ele geçirdiğinde ise yaşam kalitesi düşer, hayatın kontrolü ellerimizden kayıp gitmiş gibi hissederiz. Pandemi sürecinde toplumlarda oluşan belirsizlik duygusu şu anda çok yoğun.  Zihni sakinleştirmek-dinginleştirmek için belirsizlik duygusunu yönetmeyi bilmek önemlidir. Peki bunun için ne yapmak gerekir?

Naz Güneş Mayadağ

Kişisel Gelişim Uzmanı

Karanlıktan neden korkarız? Hiç ışığın olmadığı bir odada, tek başımıza durduğumuzu hayal edelim. Uçsuz bucaksız karanlık dışında hiçbir şey göremiyoruz. Sebebini bilmediğimiz bir ürperti hisseder, aklımıza olmasını istemediğimiz, gerçekleşirse bize zarar verecek yüzlerce ihtimal geldiği için korkarız. Zihin, kendini koruma içgüdüsü ile bize temkinli olmamız mesajını verir. Korku duygusuyla birlikte stres, gerginlik, çaresizlik hissetmeye başlarız. Ne olacağı bilenmediğinde, kötü bir şey olacağını düşünürüz.

Çoğu kişi bir şeyleri kontrol edebildiği yanılgısında yaşıyor.

Kontrol dürtüsü, zihin ve egomuzu tatmin ettiği sürece mutlu-güçlü hisseder, bizden götürdükleri üzerine düşünmeyiz. Oysa ki hayatta hiçbir zaman, hiçbir durum belirli değildir. Bir plan yapıp o doğrultuda ilerlerken bile hesaba katılmayan dış faktörlerle karşılaşmak mümkündür. Tıpkı Corona sürecinde yaşananlar gibi. Devlet büyükleri-uzmanların bile yanıt bulamadığı soruları sormak, cevaplamak için daha yoğun çaba harcamak kendimize yaptığımız büyük bir haksızlıktır.

Hayat bir hediyedir…

Dileklerimize odaklanırken anı yaşamayı unuttur bugünümüz ellerimizden kayıp gider. Her şeyi kontrol etme dürtüsü, hayatın çok farklı formlarda sunduğu hediyeleri görmemizi de engeller. En çok arzu edilen durum oluşsa bile kontrol takıntısı devreye girdiği için şikâyet edilir. İsteklerimizin tam, istediğimiz zaman ve yollarla bize gelmesini bekleriz. Örneğin; Pandemi süreci öncesinde ‘Evin tadını çıkarmayı özledim’, ‘Kendime vakit ayıramıyorum.’, ‘Öğlene kadar yatabilmek istiyorum’ ‘Kitap okuyacak vakit bulamıyorum.’ gibi cümleler kurulurdu. Bu imkana sahip olunduğunda ise evde oturmaktan sıkılıp, şikâyet etme başladı. Okula gitmek istemeyen öğrenci okulu, işe gitmek istemeyen insanlar iş yerlerini özlediklerini söyledi. Sabah erken kalkmaktan nefret ettiğini iddia edenler yatmaktan sıkıldı. Çünkü evde olma seçimi, kontrolü, ne kadar süreceğinin bilinmezliği; belirsizliğe, belirsizlik karanlığa kapılma hissini bu da korku duygusunu tetikledi.

Belirsizlik duygusuna teslim olmayın…

Eğer gelecekle ilgili çok fazla düşünüyor, kendinize cevaplayamayacağınız sorular soruyor, planlarınızı dış etkenlerden dolayı gerçekleştiremediğiniz için motivasyonunuz düşüyorsa, hayal kuramıyor, kendiniz-sevdikleriniz için sürekli endişeleniyorsanız ‘belirsizlik’ duygusuna teslim olmak üzeresiniz.

‘Sakinlik’ ve ‘Dingillik’ için ipuçları…

Bugün, ipleri ellerimizden bırakarak, hayatın akışının tadını çıkarmak için güzel bir başlangıç olabilir. İsteklerimizi elde edemediğimizde, sinirlenip şikâyet etmek yerine, içinde bulunduğumuz durumdan en yüksek seviyede keyif ve fayda sağlayabileceğimiz bir bakış açısı edinebiliriz. Ara sıra küçük bir yaprak olup, rüzgârın kollarına kendimizi bırakmak ruhumuza iyi gelecektir.

John Lennon’un da dediği gibi; ‘Hayat, biz planlar yaparken başımıza gelenlerdir.’

Endişeli hissettiğiniz anlarda durup biraz sakinleşmek-zihni dinginleştirmek iyi gelecektir.

Gözlerinizi kapatın, arkanıza yaslanın ve kendinize ‘Her şey yolunda, olması gerektiği gibi yaşanıyor. Bütün olaylar benim ve bütünün en yüksek hayrımıza olacak şekilde sonuçlanacak.’ diyerek birkaç kez derin nefes alın ve nefesinize odaklanın. Her şeyin olmasını istediğiniz şekilde gerçekleştiğini imgeleyin. Günde sadece 10 dakika bile olsa, arkanıza yaslanıp nefesinize odaklanmak, daha sakin ve dingin olmanızı sağlar.

Kendinize gülümseyin. Gülümsemek kas hafızanızda mutluluk duygusu ile özdeşleşmiş olduğundan, huzurlu ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Evren ve hayatın akışına güvenmek; her şeyin güzel sonuçlanacağına inanmak, sizin güvende hissetmenizi sağlar, belirsizlik duygusunun yarattığı korku ve stresi, huzura dönüştürür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.