Büyüksün Türk Erkeği

17.10.2012
27
Büyüksün Türk Erkeği

bilge merve savaşan,bilge merve savasan,savaşan,savaşan,bilge savaşan,bilge savasan,merve savaşan,merve savasan,bilge,merve,türk,turk,yaşamınızın pusulası,yasaminizin pusulasi,ibrahim tatlıses,ibrahim tatlises,tatlıses,ibrahim,dünya kadınlar günü,kadınlar günü,suikast,mustafa altıkanat,akp,mhp,chp,bdp,Büyüksün Türk ErkeğiBu ay ki konum İbrahim Tatlıses’e düzenlenen suikast girişiminden sonra YAŞAM. Okuyacaklarınız İmparator’a, saldırıyı lanet veya geçmiş olsun dilekleri değil. Benim aklıma takılan çok sayıda erkeğin Hakkari’den, Urfa’dan, Malatya’dan İstanbul’a belgesellere bile konu olabilecek büyük göçü.
Yazan: Bilge Merve Savaşan

Akşam haberlerinin ilk 30 dakikası günlerce İbrahim Tatlıses ile ilgili gelişmelere ayrıldı. Yazmayacağım dedim ama yine kendimi tutamadım. Özellikle Dünya Kadınlar Gününün hemen ertesi günü ve benim geçen ay ki Üzmez davasına değinen yazımı yazmamın haftasına pedofili Hüseyin Üzmez’in tahliyesi beni zaten tetiklemişken bu yeni haberler düşüncelerime daha bir derinlik kattı.

15 Mart 2011 tarihinde “Urfa İbo İçin Ayakta” başlıklı bir haber yayınlandı haber şöyle: “Başta “63 İbrahim Tatlıses Sevenler Derneği” üyeleri olmak üzere çok sayıda Tatlıses hayranı, dün Şanlıurfa Belediyesi’nin önünde toplandı. Dernek Başkanı Tevfik Dedecan, “İbrahim Tatlıses yalnız Şanlıurfa’nın değil, tüm Türkiye’nin evladı. Ona uzanan eller kırılsın. Emniyete düşen görev bunu yapanların bir an önce yakalanması” dedi. Dernek üyeleri “Dualarımız seninle geçmiş olsun imparator”, “İbo sahipsiz değil”, “İbrahim’i ateş de yakmadı kurşun da”, “Urfa senin İbo” yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Saldırıyı protesto eden Şanlıurfalılar, “Hepimiz İboyuz”, “İboya sıkılan kurşun Türkiye’ye sıkıldı” şeklinde slogan attı. Bazı vatandaşlar ağladı. Derneğin Kurucu Başkanı Mustafa Altıkanat ise, hayranları olarak İstanbul’a giderek, Tatlıses iyileşinceye kadar tedavi gördüğü hastanenin önünde bekleyeceklerini bildirdi.

16 Mart 2011 tarihinde “Urfa’da İbo İçin 4 intihar Girişimi” başlıklı bir haber de ise “Saldırıya tepki gösteren Şanlıurfalılar, protestolarını önceki gece de sürdürdü. Çok sayıda Tatlıses hayranı slogan atıp yürürken, dört kişi kendini bıçaklayarak intihara kalkıştı” paragrafı ise kanımı dondurdu.

Şimdi sadece 8 gün geriye gidelim ve bakalım Dünya Kadınlar Gününde neler olmuş. 8 Mart 2011 gün özgürlük ve dayanışma günü, gün kadınlarımızı hatırlama günü, İstanbul’da Taksim Meydanı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadınların eylem alanı oldu. AK Parti, CHP, MHP ve DSP’li kadınlar sırasıyla Galatasaray Lisesi önünde toplanıp Taksim Meydanı’na kadar yürüdü. İlk olarak AK Parti Kadın Kolları üyesi yaklaşık 100 kişi toplanarak İstiklal Caddesi’nde ellerinde dövizlerle yürüyüş yaptı. AK Partililerin ardından Milliyetçi Hareket Partili 100 kadın MHP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkan Vekili Meral Akşener’in de katılımıyla Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na yürüyüp vatandaşlara karanfil dağıttı. İstanbul Feminist Kollektif üyesi yaklaşık 30 kadın ise Kadıköy Adliyesi önünde bir araya geldi. Öldürülen kadınların fotoğraf ve isimlerinin yer aldığı pankartlar açan grup, “Kadınlar en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Bu katliamı durdurmak için daha ne bekliyorsunuz” yazılı pankart açarak yürüdü.

‘’Bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz, derhal kadının hayat şartlarına bakın.’’ demiş Stuart Mill. Bu durumda, biz toplum olarak, sınıfta kaldık demek. Çünkü kadınlarımız korunamamakta, daha doğrusu, değer verilmediğinden olacak, korunma gereği  duyulmamaktadır. Eşleri tarafından öldürülenler, töre gereği canı kıyılanlar, tecavüze maruz kalıp öldürülenler, hatta gasp edilirken öldürülenler var.

Özetle, iç içe yaşadığım büyük insanların daha iyi bir yaşam standartı, daha iyi bir eğitim, terörsüz ve teröristsiz bir Türkiye, herkese eşit insan hakları, aç ve yetim çocuklar, bir kenara itilmiş tinerciler, kötü bir hayat yaşamaya herkes tarafından mahkum edilen herhangi bir vatandaşımız için bir araya gelip birleşmesini, bunun için boy gösterisi yapması gerektiğini düşünüyorum. Sizce de doğrusu bu değil mi?

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.