Grip Olan Anne Emzirmeyi Kesmesin!

Grip Olan Anne Emzirmeyi Kesmesin!

Domuz Gribi (H1N1 virüsü) adını verilen virüsün hızla yayılması, korkulu günler yaşayan annelerde “Grip olursam bebeğimi emziremem” endişesi var. Hatta pek çok anne bu endişe yüzünden bebeğini emzirmeye ara veriyor.

Doç. Dr. Mahmut Çivilibal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Domuz Gribi (H1N1 virüsü) adını verilen virüs yaşlılarda, bebeklerde, kronik hastalığı olanlarda (diyabet, kronik böbrek yetersizliği, astım, KOAH vs) ve bağışıklığı baskılanmış olan hastalarda ölümcül seyredebiliyor.  Ancak uzmanlar bu risk grupları dışındakilerin tedirgin olmasını gerektiren bir durum olmadığını söylüyor.

Peki grip olan anne ne yapmalı? Emzirmeyi kesmek bir önlemi mi?”

“Emziriyor Olmak Büyük Şans”

Grip, anne sütünden geçişten çok,  havadan damlacık yolu ve yakın temas ile bulaşır. Emzirmeyi kesen anne, aslında farkında olmadan bebeğini hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkanı yok etmiş oluyor. Oysa grip vakalarının arttığı bu dönemlerde, emziriyor olmak büyük bir şans. Çünkü anne sütü, içeriğindeki  bağışıklığı güçlendiren, antiviral ve antibakteriyel maddeler ile bebekleri hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenen bebekler, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını hafif ve daha az geçirirler.

“Mutlaka Maske Takın!”

* Emziren anne grip veya nezle geçiriyorsa nefesini olabildiğince bebekten uzak tutmalı,

* Bebeğin yüzüne doğru öksürüp hapşırılmamalı,

* Emzirme gibi yakın temas durumlarında mutlaka maske takılmalı ve bu maske en fazla 30 dakika sonra yenisi ile değiştirilmeli.

* Göğüs ucu ve kıyafetler temiz olmalı, hijyen kurallarına uyulmalı.

* Eller sık sık sabunla yıkanmalı,

* Ellerin sık temas ettiği yüzeyler (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar, vb) sık sık temizlenmeli.

* Bebek ne annesi ne de bir başkası tarafından kesinlikle öpülmemeli,

* Ev sık sık havalandırılmalı.

*Grip olan anne mutlaka doktora danışarak ilaca başlamalı. Doktor tarafından antiviral ilaç kullanması önerilen anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilir.

* Emziremeyecek kadar hasta olan anne, pompa ile sütünü bir biberona sağıp bebeğine verilmesini sağlamalı.

“Doktora Danışmadan İlaç Kullanmayın”

Emziren anneler birçok ilacı doktor önerisi ve kontrolü altında rahatlıkla kullanabilir. Grip olan ve  emziren anne gerekli olduğunda doktor önerisi ile antiviral (grip hastalığının tedavinde kullanılan  ilaçları güvenle kullanabilir.

Kesinlikle  kullanılmaması  gereken ilaçlar ise bir  elin  5  parmağını  geçmez. Bunlar: sitotoksik  ilaçlar (kanser  ilaçları), migren tedavisinde  kullanılan Ergotamin  türevi ilaçlar, altın  tuzu  içeren  ilaçlar ve bağışıklık sistemini  baskılayan  ilaçlardır.

“Bol Sıvı Tüketin”

Emziren anne süt verdiği için diğer insanlara göre daha fazla sıvı, vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol sıvı, bitki çayı ve meyve tüketmelidir.. Her zamankinden daha fazla proteinli gıdalar tüketmeli ve bebeklerini emzirme saatleri dışında sürekli dinlenmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.