İyi İlişkinin İpuçları

12.02.2022
902
İyi İlişkinin İpuçları

İnsan varoluş sebebiyle sevgisiz, ilgisiz ve en önemlisi bağsız yaşayamaz. İlişkilerin temelindeki bağ kurma isteği sonrasında sürdürülebilmek çok önemlidir. İyi ilişkinin ipuçları arasında ilk sırada olumsuz tutumlardan kaçınmak gelir.

 Psk. Serhat Özmen

İyi ilişkinin ipuçlarını öğrenmeden önce sürekli gelişme ve sevmeye hazır olmak gerekir. Bağ kurmak ilişkiyi iyi şekilde yürütmek kadar önemlidir. Bu bağı nerede, ne zaman kuracağını çocukluk yıllarından itibaren programlanarak ilerler.

İyi ilişkilere zarar veren tutumlar:

Kişilik

İlişkilerde kişilik meselesi geniş yer kaplar. Hayatınıza alacağınız insanın kişiliğine tolerans gösterip göstermemek ilişkilerinin gidişatını da etkiler. Sevgi ile kişilik arasında temel bağlar bulunur. Sevgi dolu ilişkiler bulunmaz, oldurulur. Bu nedenle kaldırılması zor kişiliklerde, ilişki yaşamak epey zorlayıcı olabilir. Partneri iyi tanımaya çalışmak, tanıdıkça da buna uygun bir sevgi ve saygı modeline de geçmek gerekebilir. Burada sorulması gereken soru ‘Ben bu kişilik yapısıyla yaşayabilir ve mutlu olabilir miyim?’ olmalı.

Aşkın sürmesi

Her ilişkinin başlangıcı heyecan doludur. Zaman içinde aşkın yoğunluğu ve şekli her zaman için aynı çizgide devam etmez. İlişkinin devam etmesi için aşk ile başlaması sonrasında sabır, olgunlaşma, sorumluluk, dürüstlük ve şefkat gibi diğer duygularla devam etmesi gerekir. Bir ilişkide empati, üretim, sosyalleşme gibi diğer bağlar da en az sevgi kadar kıymetlidir. İlişki aşk veya aşksız başlar, sevgiyle devam eder, sabırla olgunlaşır, bu güven ortamında da uygun bitkiler, meyveler yetişir. Her meyve her sezon aynı şekilde hasat vermez.

Duygular 
İlişkilerde en son konuşulan şey duygulardır. İlişkiyi iyi bir şekilde sürdürebilmek için basit şekilde duygunun her türü ifade edilmelidir. Duyguları abartarak ifade etme ve esirgeme sık yapılan ama bilinçsiz yapılan yanlış tutumlardır. Kimsenin mükemmel değildir. Alınmak, eleştirmek, yargılamak veya tam tersi bihaber olmak da iki ucu temsil eder. Bu tutumlar da ilişkinin dinamiklerini olumsuz etkiler. İlişkilere gelene çok sayıda ilişkiden geçilir, bu ilişki çemberidir. Bu ilişki çemberi, başka çemberlerden de geçer bu yüzden de travma, acı kaygı ve üzüntüler uzun süre devam eder. Sevgide sorun, anlaşılmama veya incinme sorunlarına yol açar. Bu konuda da uygun destekler alınmalıdır.

Yalan-Aldatma
İlişkilerdeki ana sorunlar genel anlamda yalanlarla başlar. Yalanın üç yanı bulunur. Birincisi, yakalanmamak için bir hırsız gibi saklanma isteği, ikincisi yalan söylediği için karşı tarafa inanamama. Üçüncüsü ise her defasında yalanları atlamasının verdiği kayrılma duygusu. Yalan ev ortamına girdiği andan itibaren huzursuzluk, güvensizlik bunun yanında psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Bu, insanların inanma kapasitesine zarar vermek demektir.

Ekonomi
Evlilik ve ilişkinin temellerinden biri de ekonomi… Miras veya boşanma davalarında ekonomik savaşlara şahit olunur. İlişki veya evlilikte eş ekonomik olarak rehin alındığında daha derin sorunlar pekişir. Bu konularda kadınlar daha fazla mağdurdur.

Birey olmak

İlişkiyi geliştirme kısmını tatil köyünde iki gün vakit geçirmek olarak görmek de doğru değildir. İlişkiyi geliştirmek için çiftlerin ayrı ayrı ve ortak dünyaların olması gerekir. Aynı yastığa baş koymak önemli ama kalp, beden ve zihin geliştiren güzel etkinlik, arkadaşlar gibi şeyler de bulmak gerekir. Aynı sofrada oturan farklı tabak ya da ortak tabakta yemek yenebilir.

Kurtaranın yarası
Ülkemizde aile içinde oluşan stresli, gerilim, şiddet ortamı ve ihmalden dolayı birçok kişinin erkenden evlenme kararı alabilir. İyi ilişkilerde insanlar kalbini, sevgisini hayata karşı tüm zorlukları beraber omuzlayacağı biriyle kalbini avutabilir.

Kalenin dışında kimler bekliyor?
Çiftlerin etrafında sürekli onaylayan ve arkasında duran kişiler, bazen ilişkilere en büyük zararı verebilir. Bütün görüş ve hatalarda destekleyen arkadaşların dediklerini iki kez zihinsel elekten geçirilmelidir. Eğriyi doğruyu söyleyen dostlar gerekir. ‘Dost acı söyler’ ilişkilerde bir rehberlik cümlesi olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.