İç Sesin Önemi

24.03.2022
1.141
İç Sesin Önemi

İç sesin önemi hayatta, onay, sevgi, destek, anlayış, şefkat gibi duygular beklendiğinde ortaya çıkar. Sevdiklerimiz, arkadaşlarımız, çocuklarımız ve eşimize önem vermeye çalışıyoruz. Peki, kendimize veriyor muyuz? İç sesin gelişimi ve önemini biliyor musunuz?

Naz Güneş Mayadağ

Kişisel Gelişim Uzmanı

İç ses, çocukluğundan itibaren sevgi, anlayış, destek ve onay gibi duygulara ihtiyaç duyulduğunda önem kazanır. Çocukluk ve bebeklikte, dışa bağımlı olduğumuzdan bu duyguları diğer insanlardan, genellikle de ebeveynlerimizden almaya mecburuzdur.

İç sesin önemi ve gelişimi niçin önemlidir?

Çocuklukta çok desteklendiysek ve sevgi gördüysek, iç sesimiz de sevgi dolu ve destekleyicidir. Fakat eğer yeterince destek göremediysek ve hata yaptığımızda azar işittiysek, iç sesimiz de yargılayıcı bir dile sahip olabilir. Çocuklukta maruz kalınan yargılayıcı yaklaşım ve yorumlar iç sesimiz haline gelebilir. Bu durum, kendine destek ve anlayış gösteremeyen bireyler haline gelmemize neden olacağından, dışa bağımlı oluruz. Kendimize güzel sözler söyleyemediğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz şefkat ve anlayışı gösteremediğimiz için tüm bunları başkalarından bekleriz.

İç sesimizden gelen güzel mesajların önemi

Yetişkinlik döneminde, destek ve anlayış gibi duyguları sürekli dışarıdan beklemek kişiyi hayal kırıklığına uğratır. Günümüz dünyasının kaotik yapısından dolayı, çevremizdeki insanlar bizi ne kadar seviyor olursa olsun bazen desteklerini gösteremeyebilir. Dolayısıyla, sadece dışa bağımlı kalmamak ve kendi kendimizin en büyük destekçisi olabilmek için iç sesimizin bize güzel mesajlar verdiğinden emin olmalıyız.

İç sesimizin nasıl olduğunu anlamak için yapılabilecek basit bir test vardır. Bir hata yaptığınızı ya da geçmişinizde hata yaptığınız bir anı hayal edin. Bu bir bardak kırmak gibi küçük bir şey de olabilir. Böyle bir durumda iç sesiniz size ne söylüyor? ‘Olur böyle şeyler.’ diyerek geçiştiriyor musunuz yoksa ‘Ben zaten hiçbir şey beceremem.’ gibi saldırgan bir yorumda mı bulunuyorsunuz? Eğer, bu örnekteki gibi küçücük bir olayda bile kendinize saldırgan yorumlarda bulunuyorsanız, iç sesinizde değiştirmeniz gereken bir şeyler vardır.

1-İlk adım iç sesi dinlemek

Eğer iç sesinizin sizi eleştirdiğini fark eder ve bunu değiştirmek isterseniz atılması gereken ilk adım iç sesi dinlemektir. Ne zaman kendi kendinize tahammülsüz bir yorumda bulunduğunuzu fark ederseniz, hemen arkasından tam tersini söyleyerek kendinize pozitif telkinlerde bulunabilirsiniz.

2-Kaynağı bulun

Bir diğer önemli adım ise, iç sesinizin yaptığı negatif yorumların kaynağını bulmaktır. Örneğin, eğer iç sesiniz size beceriksiz olduğunuzu söylüyorsa, size ilk kimin beceriksiz dediğini bulmaya çalışabilirsiniz. Bu durum büyük ihtimalle çocukluğunuzdan kalma bir yorumdur. Küçükken yaptığınız bir hatadan dolayı biri size beceriksiz demiş ve siz de bunu bir gerçeklik olarak kabul etmiş, beceriksiz olduğunuza inanmış olabilirsiniz.

Kendimize dair sahip olduğumuz negatif etiketlerin kökenini fark etmek, bu etiketlerin, gerçekte bizim karakter özelliklerimiz olmadığını fark etmemizi sağlar. Çocuklukta, yetişkinlerin bize yaptığı yorumları ve söylediği sözleri doğru kabul etme eğiliminde oluruz. Dolayısıyla, çocukken birinin bize söylediği negatif bir yorumu gerçek sanarak ömür boyu sırtımızda taşımış olabiliriz. Bütün bunları fark etmek, çözmek için en temel adımdır.

3-Kendini takdir et

İç sesimizi güzelleştirmenin bir diğer yolu da her elde ettiğimiz başarı ve yaptığımız her güzel eylem için kendimizi takdir etmektir. ‘Kendimle gurur duyuyorum.’, ‘Ben çok başarılı bir insanım.’, ‘Her zaman elimden gelenin en iyisini yaparım.’ gibi pozitif telkin ve olumla cümlelerini kurmak kendimizle olan ilişkimizi düzeltmenin güzel bir yoludur. Başlangıçta, bu cümleleri bilinçli olarak kuruyor olmamıza rağmen bir süre sonra bu inançlar içimize işleyecek ve gerçekliğimiz haline gelecektir. Sonuç olarak da iç sesimiz düzelecek ve daha pozitif bir hale gelecektir.

Dışardan -yani diğer insanlardan- beklediğimiz her şeyi kendimize vermek daha güçlü ve mutlu bir birey olmamızı sağlar. Bu mutluluk ve özgüven, konuşmamıza, davranışlarımıza, iş ve aile yaşamımıza da yansır ve daha pozitif bir hayat sürmemizi sağlar.

‘Evrendeki diğer herkes kadar, sen de kendi sevgini ve şefkatini hak ediyorsun.’

-Budha

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.