Lezzet İçin Püf Noktalar

Lezzet İçin Püf Noktalar

· Beslenmenizle fark atmak ister misiniz? Lezzet için bazı püf noktalar vardır. Örneğin; sütün içine soğan doğrayıp, süt soğanın tadını alana kadar bekletin.


Dibi tutmuş tencere nasıl yıkanır, taze balık nasıl anlaşılır, meyve salatasında hangi noktalara dikkat etmek gerekir. Pilav pişirirken pirinç daha parlak nasıl görünür? İşte size lezzet için püf noktaları…

· Soğanın daha da lezzetli olması için kavururken içine biraz şeker atabilirsiniz.
· Ciğer 2-3 dakikadan fazla pişerse sertleşir, yumuşatmak için rakıda bekletmeyi deneyin.
· Yemeğe katacak kabağınız yoksa bir salatalık onu aratmayacaktır.
· Tatlı da kuru üzüm kullanacaksınız. Üzümleri birkaç saat sevdiğiniz bir içkide bekletin, farkı görün.

ACELEYE GELMEYENLER
· Meyve salatasının şekerini koymak için acele etmeyin, aksi halde meyvalar diriliklerini kaybeder. Son dakikada katacağınız şekeri suda eriterek dökerseniz, çok daha iyi sonuç alırsınız..
· Balık bugulama, fasülye plaki, kabak gibi yemeklerin dereotu ve maydanozunu, yemek pistikten sonra katin. Hem yeşilliklerin renkleri bozulmaz. Hem de tatları.
· Yemekleri pişirirken hemen tuzunu ve sekerini katmayın. Çünkü bu katkı maddeleri, yemeklerin pişmelerini geciktirir.

YAŞLILIK ALAMETLERI
· Istakoz alırken kabuğuna biraz daha yakından bakın. Eğer kırçıllaşmışsa, bu onun yaşlı oldugunu gösterir.
· Balığın tazesi parlak gözlerinden, koyu kırmızı süzgeçlerinden anlaşılır. Bir de pulları gevsek olmamalıdır.
· Midye istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerini, elinizle söyle bir tartın. Ne kadar ağırsa o kadar tazedir.
· Taze fasülyeyi, enginarın çanak yaprağını, kırmadan almayın. “Çat” diye kırılmıyorsa zaten hiç almayın.

VİTAMİN ARANIYOR
· Kabuklu sebzelerin ve meyvelerin vitamini, en fazla kabuklarına çok yakın yerlerinde olur. Bunun için çok ince soyun, ya da hiç soymadan kullanın.
· Yeşil sebzeleri doğramadan yıkayın, kesik yerlerinden vitamini kaybeder.
· Yeşil salataların genellikle atılan diş yaprakları, güneşe yakın oldukları için daha çok vitamin içerir.

KABINA SIĞMAYANLAR
· Süt, kabına sığmayanların en başında gelen gıdalardan biridir ve kaynatırken tencerenin içine kaynamaması için uzun saplı bir kaşık koyuverin.
· Spagettileri tencereye sığdırmak için ille de bölmek gerekmiyor. Bırakın kaynar suya yari bellerine kadar girsinler. Uçları yumuşayınca, söyle bir iterek hepsini boylu boyunca suyun içine sokabilirsiniz.

TENCERE DİBİN KARA DEDiRTMEYiN
· Haydi yemeği yaktınız, bir de dibi tutan tencereden olmayın. Onu günlerce ıslatmak yerine, hemen içine su doldurup ateşe koyuverin. Su kaynadıktan sonra rahatça temizlendiğini göreceksiniz.
· Süt tencere diplerine yerleşmeye bayılır! Çok az da kaynatsanız, kaynadığı tencerenin dibine, ille de beyaz bir tabaka halinde yapışır. Buna engel olmak için, sütü koymadan önce tencereyi soğuk suyla söyle bir çalkalayın.
· Tencerelerinizin içinde anlamını bilemediğiniz beyaz lekeler mi oluşuyor? Fazla düşünmeyin, bu suyunuzun kireçli oldugunu gösterir. İçlerinde sirkeli su kaynatıp onları bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi kullanırsanız çok daha iyi sonuç elde edersiniz.

İNATLARINI KIRIN
· Balık kokusu inatla ellerinizi terketmiyor mu? Hemen bir limonu ikiye kesip ellerinizi onunla ovun. Kokular daha fazla direnemeyeceklerdir.
· Balıklı kızartma tavası ve tabaklarınızı sakın kaynar suyla yıkamayın, çünkü kaynar su bütün inatçı kokuların iş birlikçisidir! Önce bir güzel soğuk sudan geçirin, sonra dilediğiniz gibi yıkayabilirsiniz. Yumurta kokusunun da bardak ve tabaklarınız üzerindeki inadını aynı sekilde kırabilirsiniz.

KİBRİT ÇÖPÜNÜN HİKMETİ
· Siz de yumurta haşlarken kabuklarının çatlamasından yakınıyorsanız eğer suyuna 4 kibrit çöpü atıverin! sorununuz ortadan kalktı bile.
· Soğanın ağlatmasına artık izin vermeyin … Ve bu da öyle zor bir şey değil inanın… Soğanları soyar veya doğrarken, dişlerinizin arasında bir iki kibrit çöpü tutarsanız, size bu gaddarlığı yapamayacaktır. İnanın!

JAPONLARDA BÖYLE YAPIYOR
· Pilavınızın renginin beyaz olmasını istiyorsanız, demleme suyuna bir miktar limon suyu sıkın. Japonlar da böyle yapıyor zaten.
· Uzun süre dolapta kalıp pörsüyen salatalığınızı diriltmeniz mümkün. Salatalığınızı yıkadıktan sonra 10-15 dakika limonlu suya yatırırsanız yine o eski taze görüntüsünü elde edebilirsiniz. Hatta ayni yöntemi maydanoz için de uygulayabilirsiniz

MANTARDA LEZZETIN SIRRI
· Mantarın kokusunu kaybetmemesi için çok az suda ve çabuk pişirmelisiniz. Yani harlı ateşte kısa sürede. Bol suda uzun süre kaynayan mantar sert ve lezzetsiz olur.
· Muzu dolabınızda saklarsanız çok kısa bir süre sonra kararıp bozulduğunu görürsünüz. Çünkü muz 12Q altındaki ısı da kararmaya başlıyor. En ideali, oda ısısında tutmak ve fazla bekletmeden tüketmek.

AMAN YAĞ SIÇRATMASIN
· Kızartma yaparken kızgın yağın çevreye sıçramasından çok pratik bir yolla kendinizi koruyabilirsiniz. Yağı kızdırmadan önce tavanın içine bir miktar tuz atarsanız, yağınız sıçramayacağı için güvenle kızartma yapabilirsiniz. Tuz yağın içindeki sıçramaya neden olan nemi alacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.