Ömürlük Aşkın Formülü

13.02.2022
987
Ömürlük Aşkın Formülü

Psikolojik farklılıklar bilinmeden yapılan evliliklerde çatışmalar yaşanır. Nişan, arkadaşlık evreleri uzun sürse bile evlendikten sonra doğal davranışların başlamasıyla çatışma çıkar. Evliliklerde iyi bir iş birliği kurulması önemlidir. Ancak ömürlük aşkın formülü; sevgi artı dürüstlük, eşittir ömür boyu aşkta saklıdır. Peki bunu başarmak için çiftler ne yapmalıdır?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Psikiyatrist

Evliliği uzun bir yolculuğa benzer. Evlilikte huzur, güven hissedilirse sığınak özelliği ortaya çıkar. Sadece sevgi yetmez. Ömürlük aşkın formülü; sevgi artı dürüstlüktür. O zaman iyi iş birliği, açık ve net bir ilişki olur. Sevgi ve dürüstlük güveni oluşturur. Güven de iş birliğini kolaylaştırır. Böylece ömür boyu aşk duygusu gelişir.

Erkek özerklik duygusunun desteklenmesini, eşinin ona bu yönde destek olmasını ister. Ona yapılabilecek en büyük kötülük ‘Sen yapamazsın, sen beceremezsin’ denilmesi olur. Kadına da ‘Çok soğuksun, sen nasıl bir kadınsın’ diyerek duygularını aşağılamak, onur kırıcı eleştiridir. Kadın-erkek ilişkilerinde iki taraf içinde en önemli olan pozitif iletişimdir. Çift terapilerinde aile içerisindeki küçük savaş, birbirini iğneleme, eleştiri sorunun temelini oluşturur.

Aşk ve iş birliği ömür boyu aşkı sağlar

Genellikle ‘Neden evlenmedin?’ sorusuna ‘Âşık olmadım ki’ yanıtı verilir, “Âşık oluyor, altı ay sonra boşanıyor. Aşk, iyi bir iş birlik olmazsa sürmez. Buharlaşır. İyi bir iş birliği kurulduğunda ancak ömür boyu aşka dönüşür. Aşıklar problem çözme becerilerine sahipse aşkları daha da sağlamlaşır yine ortak hedeflere sahipse aşkları kökleşir. Kadını sevimli ve çekici yapan şey onun kişiliğidir. Cinsel ve fiziksel görünümü değildir. Kadının çekici olmasında görüntüsünün payı yüzde 20’dir.

Uzun ilişkilerde kişilik önemlidir…

İçinde kötülük olan kimsenin fiziksel olarak güzel olması sadece ilk etkileme gücüdür. Kadın-erkek ilişkilerini fiziksel görünüme indirgenme ilkellik düzeyidir. Fiziksel görünüm ile yetinme hayvanlarda vardır. İnsanlar kişilik, ruhsal yapı, karakter özellikleri ile güzeldir.

Kadınların özgürleştiği bir çağdayız

Bir taraf hep benim kurallarıma uysun derse bunun adı zalimlik, karşındakini köleleştirmektir. Kadın erkek ilişkisini köle efendi ilişkisi yapmaktır. Kadınların özgürleştiği bir çağdayız.

Şefkat ve nezaket ilişkilerin sihirli kavramıdır

‘Senin bu hareketini doğru bulmuyorum, desteklemiyorum ama çocukların ve evin geleceği için şu an bunu bir tarafa bırakıyorum. Bunu unutmadım bilesin’ deyip tartışmanın bitirilmesi karşı tarafta suçluluk duygusu bırakır. İlişkilerde iki tane sihirli kavram vardır. Biri şefkat biri nezakettir. Şefkat sevgiden daha büyüktür. İçinde empati de vardır. Nezaket de saygıdan daha büyüktür, içinde merhamet vardır. Evliliğin ilk gününden itibaren aile içinde şefkat ve nezaketi iletişim biçimi haline getirmek gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.