Toksik Ebeveynliğin Çocuklara Etkisi 

Toksik Ebeveynliğin Çocuklara Etkisi 

Uzmanlar toksik ebeveynliği ailelerin çocuklarına bilinçsizce veya istemeden gösterdiği zarar veren davranışlar olarak tanımlıyor. Peki bu çocuklarda nasıl bir etki bırakıyor? Toksik ebeveynlik nasıl tanımlanır, belirtileri ve çocuklara zararları nedir?

Çocuk-Ergen Psikoloğu İrem Bengü Yılmazcan

Son dönemde oldukça yaygınlaşan “toksik” kavramı birçok alanda karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de “toksik ebeveynlik” kavramı. Ebeveynlerin çocukları için iyisini isteseler bile bazen onları fazlaca sıkma ya da özgür birer birey olmalarını kısıtlamaları anlamına gelir.

Toksik ebeveynlik çocuklarda ciddi-kalıcı etkilere yol açabilir. Bu etkiler çocuğun duygusal, zihinsel-fiziksel sağlığına uzun vadeli zararlar verebilir, gelecekteki yaşantısını etkileyebilir, kalıcı zararlara yol açabilir.

Kalıcı Travmalar Bırakıyor

Toksik ebeveynlik aşırı kontrol, duygusal-fiziksel istismar, ilgisizlik-ihmal, küçümseme-reddetme, kıskançlık-rekabet, kontrolcü-baskıcı davranışlar şeklinde kendini gösterir. Ebeveyn tarafından farkında olmadan yapılması çocukta kalıcı travmalar bırakabilir. Toksik ebeveynlik çocuklarda düşük özsaygı, depresyon, anksiyete ve diğer duygusal sorunlara neden olabilir. Çocuklar toksik ebeveynlik karşısında kendini değersiz-sevgisiz hissedebilir. Sürekli eleştirilen-aşağılanan çocukların gelecekteki ilişki iş yaşamı ve kişisel başarıları da olumsuz etkilenir. Aynı zamanda toksik ebeveynlik karşısında çocuklar öfke problemleri, saldırganlık, arkadaş ilişkilerinde zorlanma gibi süreçler yaşayabilir.

Zaman ve sabır gerektirir

Toksik ebeveynlik sonucu ortaya çıkan kalıcı durumlar çocuğun genel yaşam kalitesini etkileyebilir. Sağlıklı-destekleyici ebeveynlik yaklaşımı çocuğun duygusal-psikolojik sağlığını korumak için kritik öneme sahiptir. Toksik ebeveynliği aşmak zaman-sabır gerektirebilir ancak çocuğun sağlıklı şekilde büyümesi, gelişmesine yardımcı olmak için toksik ebeveynlik belirtilerine dikkat etmek ve gerekli adımları atmak gerekir.

Toksik ebeveynlikten kurtulmak için öneriler

  •       Çocuğunuzla empati kurun,
  •       Çocuğunuza duygusal sorunları açıkça konuşma fırsatı verin,
  •       Çocuğunuza kurallar belirleyin ancak sağlıklı sınırlar kurmayı unutmayın,
  •       Çocuğunuza olumlu geri bildirimler verin,
  •       Kuralların yanı sıra çocuğunuzun da özgür bir birey olduğunu unutmayın,
  •       Çocuğunuza rol model olun,
  •       Eğer toksik ebeveynlikle başa çıkmakta zorlanıyorsanız destek almaktan çekinmeyin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.