Tüp Bebek Tedavisi Kolaylaştı

19.12.2012
53
Tüp Bebek Tedavisi Kolaylaştı

tüp bebek tedavisi kolaylastiZor ve yorucu bir tedavi süreci gerektiren tüp bebek uygulamasında, yeni anlayışla hem tedavi süresi kısaldı hem de yumurta sayısını artırmak için yapılan hormon iğneleri azaldı. 

Dr. Hakan Özörnek

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Klasik yöntemler ile 45 gün süren tüp bebek tedavisi, çiftleri hem psikolojik hem de fiziksel olarak zorluyor. Oysa tüm dünyada uzmanlar, gelişen tıp ve ilaç teknolojileri ile tüp bebek tedavisinin kolay ve konforlu hale gelmesi gerekiyor.

Yyeni bilgiler ve teknolojiler ile hastalarımıza daha kısa sürede, daha az iğne yapıp ilaç dozunu azaltarak ve hastalarımızdan neredeyse hiç kan almadan, yan etkisi en aza indirilmiş en önemlisi de daha az stresli bir tedavi uyguluyoruz. Bu tedavi yönteminde hastanın kliniğe sadece 2-3 kez gelmesi yeterli oluyor.

45 günlük tedavi süresi 15 güne indi

Yeni anlayış ile bir buçuk ay süren tüp bebek tedavisi üçte bir oranında kısalarak 15 güne indi. Ayrıca tedavi boyunca kadının olması gereken iğne sayısı da üçte bir oranında azaldı. Konforlu tüp bebek yönteminde kadına tedavi boyunca 12 ila 15 arasında iğne yapıyoruz ve ilaç dozları düşük oluyor. Dolayısıyla ilaçların neden olduğu yan etkiler ve komplikasyonlar yok denecek kadar azalıyor. Hastanın kliniğe yarımşar saat olmak kaydıyla 2 ya da en fazla 3 kez gelmesi yeterli oluyor. Eski klasik yöntemde tahlil için sürekli kan almak gerekiyordu oysa konforlu dediğimiz tüp bebek tedavisinde kan almaya gerek kalmıyor.

Konforlu tüp bebek yönteminin klasik tüp bebek yöntemine göre avantajları

Klasik Yöntem

Tedavi süresi 45 gün

Tedavi boyunca olunan iğne sayısı 60

İlaç dozu yüksek

Yan etki riski yüksek

Komplikasyon oranı yüksek

Tahliller için tedavi boyunca birkaç defa kan almak gerekiyor

Tedavi boyunca klinik ziyareti sayısı 5-8

Maliyet yüksek

Konforlu Yöntem

Tedavi süresi en fazla 15 gün

Tedavi boyunca olunan hormon iğnesi sayısı 15

İlaç dozu daha düşük

Yan etkisi çok az

Komplikasyon çok az

Kan almak gerekmiyor

Tedavi boyunca klinik ziyareti sayısı en fazla 3

Maliyet düşük

Türkiye’de az sayıda klinikte uygulanıyor

Konforlu tüp bebek yönteminin başarı oranı klasik yöntemle aynıdır ancak bu yöntem yumurtalık kapasitesi düşük, ileri yaştaki hastalara uygulanamamaktır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.