Üreme Sağlığında Doğru ve Yanlışlar

Üreme Sağlığında Doğru ve Yanlışlar

Üreme sağlığı konusunda doğru bilinen çok yanlış bilgiler olabilir. Bilim izin verse de etik tartışma-yasalar, bazı yöntemlerin uygulanmasının önünde engel oluşturabilir. En büyük hata ise her yaşta tüp bebek yapılabileceğinin sanılmasıdır.

Dr. Hakan Özörnek

Kadın Hastalıkları Uzmanı

Bilimin gelişmesi ile üreme sağlığı-bebek sahibi olma şansı hakkında çiftlere pek çok farklı yol sunabilir.

“Sperm hücresi olmayan erkek baba olamaz”, “tüp bebek tedavisi sonrasında çoğul gebelik oluşur”, “tüp bebek tedavisi zor ve ağrılı bir tedavidir” gibi hatalı bilgiler kısırlık sorunu yaşayan çiftleri tedaviden uzaklaştırarak yanlış yönlendiriyor.

Kulaktan kulağa dolaşan hatalı bilgiler arasında en büyük yanılgı, “her yaşta tüp bebek yapılabilir” hatasından kaynaklanıyor.  Tüp bebek tedavilerinde yaş faktörü çok önemlidir, yaş ilerledikçe tedavinin başarı oranı düşer.

40 yaş üstü tüp bebek tedavisinin başarısı yüzde 15’e düşüyor

Çocuksuzluk sorunu yaşayan çiftler arasında bilinen en yaygın yanlış; her yaşta tüp bebek yapılabileceği konusunda yaşanıyor. Düzenlenen seminerlerde, hastalarla yüz yüze gelerek bu bilginin yanlış olduğunu belirtilse dahi ileri yaştaki pek çok çiftin hala tüp bebek umudu olduğunu gözlemlenir. Maalesef kadının yaşı ilerledikçe yumurta yaşlanır. Son yapılan araştırmalar, erkek yaşı ilerledikçe, spermlerin yaşlandığını da ortaya koyuyor. Bilim henüz yaşlanmaya bir çare bulmadı. Bu nedenle 30 yaş altında yüzde 60 olan tüp bebek başarı oranı, 35 yaş sonrası yüzde 45’e, 40 yaş üzerinde ise yüzde 15’e düşer.

“44 yaş üzerinde tüp bebek şansı yüzde 1”

Türkiye’de yapılmayan bir tedavinin haberi üzerine gelen ileri yaşta hastalar olabilir. Oysa Türkiye’de başka bir kadının yumurtası ya da başka bir erkeğin spermi ile tedavi yapılamıyor. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, 25-34 yaş arasında sağlıklı şekilde anne olabileceklerini unutmasınlar. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin tedavi için vakit kaybetmemeleri gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.