Yumurta Ders Başarısını Artırır

Yumurta Ders Başarısını Artırır

Yapılan araştırma sonuçlarına göre yumurta ders başarısı artırır. Çocukların okulda başarılı olmaları için güne kahvaltı ile başlamaları, yeterli-dengeli olması için de yumurta-pekmez mümkün olduğunca eksik edilmemelidir. Çünkü her iki besin de çocuklarda sıkça görülen, öğrenme bozukluklarına yol açan demir eksikliğine karşı birebir! 

Şengül Sangu Talak
Beslenme ve Diyet Uzm.

Yumurta ve pekmez ders başarısını artırır. Kahvaltı günün en önemli öğünü özellikle okul çağı çocuklarının başarısında önemli rol üstlenir.

Kahvaltı uzun süren açlıktan sonra enerji ihtiyacının karşılanmasında, besin öğelerinin günün ilk saatlerinde, yani vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde dengeli şekilde alınmasında, kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde anahtar rol üstlenir. Araştırmalara göre; özellikle kahvaltı yapan çocuklar okulda daha başarılı oluyor, daha geç yorgunluk hissine kapılıyor ve sabahları kendilerini daha az aç hissediyor. Ayrıca bu çocuklar bütün derslerden daha iyi not alıyor, problemleri daha iyi çözüyor, derse daha iyi konsantre oluyor ve daha iyi kas işlevlerine sahip oluyor. Hafif düzeyde beslenme yetersizliği kolaylıkla fark edilmiyor ancak çoğunlukla öğrenme bozuklukları ile sonuçlanıyor. Örneğin daha çok yetersiz besin seçimi ve öğün atlama gibi nedenlerle oluşan demir eksikliği de davranışlarda ve performansta düşüşün yanı sıra konsantrasyon bozukluklarına yol açıyor. Bunun için çocuklara mümkün olduğunca sık yumurta ve pekmez yedirmek gerekiyor.

Kahvaltı yapmayan çocuklar obez olabiliyor

Kahvaltı yapmayan çocuk okulda sunulan kahvaltı alternatiflerini değerlendiriyor. Bu kahvaltı alternatifleri de poğaça, çikolata, sucuklu tost, milföy hamuru ile yapılmış börek, tatlı bisküvi, hatta cipsler ve bunların yanında kolalı içecekler ve hazır meyve suları olabiliyor. Bu tür besinlerin içerisinde özellikle şeker oranı yüksek olabildiği için aynı zamanda diş sağlığı da olumsuz etkilenebiliyor.

Yumurta ve pekmezi unutmayın!

Kahvaltıda çocuğunuzun enerji deposunu dolduracak, proteinden zengin gıdalar vermeniz gerekir. Çocuğunuzun her gün bir yumurta yemesini sağlayın. Çünkü yumurta yüzde yüz emilebilen en kaliteli protein kaynağı ve kan yapıyor. Ayrıca sürülebilen çikolata, bal, reçel gibi tatlılar yerine kan yapan ve kemiklerin gelişimini sağlayan kalsiyumdan zengin pekmezi tercih edin. Kahvaltılara az miktarda domates, salatalık ile maydanoz gibi vitamin ve posa içeren sebzeler ekleyerek çocuğunuzun iştahının açılmasını ve bağırsaklarının çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kahvaltıda sadece ve sürekli mısır gevreğiyle süt tüketimi belki pratik olsa da, sakıncalı. Bu nedenle karışımı kuru meyve, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemiş ve taze meyvelerle daha besleyici ve lezzetli hale getirmeye çalışın. Kahvaltının yanında çay içilmesi demir emilimini engelliyor, ayrıca çok fazla kaynatılması da besin değerini düşürüyor. Bu yüzden mümkün olduğunca çocuğunuza çay içirmeyin.

Kantin ürünleriyle karnını doyurmasın

Okul çağındaki çocuğunuzda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, okul kantinlerinde satılan cips, şekerleme, çikolata, bisküvi, poğaça ve kek gibi gıdaları esas yemek yerine koymaması ve fazla miktarlarda yememesi. Bu nedenle çocuğunuzun cep harçlığı ile fast food tipi besinler yerine meyve, ayran, süt, kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, ceviz gibi yararlı, vitamin, protein ve kalsiyum içeriği yüksek besinler almasını alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

Beslenme çantasında neler olmalı?

·         Çocuğunuzun beslenme çantası hazırlarken ara öğün için meyve, fındık, ceviz ve özellikle badem gibi kuru yemiş, kuru kayısı, süt, meyveli yoğurt, kuruyemişli kek, ev yapımı peynirli poğaça ile ayran gibi besleyici ve tamamlayıcı gıdaları tercih edin.

·         Okul yemeği çıkmıyorsa ve ana öğün oluşturulacaksanız; kepekli ekmek arası et
grubundan bir gıda ile marullu ve salatalıklı bir sandviç hazırlayabilirsiniz. Yanına ayran, su ve meyve ilave etmeyi de unutmayın.

·         Saklama kabında susuz az yağlı ev yemekleri veya çeşitli  salata  tarzı gıdalar da tercih edilebilirsiniz.

Kahvaltı alternatifleri

Mısır veya yulaf gevreği

1 yemek kaşığı kuru üzüm veya yaban mersini veya 2-3 adet kuru kayısı

6-8 adet fındık kırığı veya 2 adet ceviz

1 kivi veya 1/2 adet muz

Süt veya yoğurt

1-2 dilim tam tahıllı ekmek
1 tatlı kaşığı pekmez veya bal

1 yumurta
1 bardak taze sıkılmış meyve suyu

Kaşarlı tost
5 adet zeytin
1 bardak süt
Domates Omlet
1 bardak taze sıkılmış meyve suyu
1-2 dilim ekmek

1 tatlı kaşığı pekmez veya ev yapımı reçel veya marmelat

1 Su bardağı süt
1 adet muz
Ceviz ve meyveli kek

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.