Havuç

Havuç

Havuç kompleks yapısı ve içerikleriyle insan sağlığına katkıda bulunan sebzelerden biridir.

Aylin Güney

Havuç mide ve yemek borusunda yanma, unutkanlık ve erken bunama, Alzheimer’e karşı önleyici- durdurucu ve tedavi edici özelikleri vardır.

30-42 kalori, 11 gr. protein, 97 gr. karbonhidrat, 0 kolesterol, 02 gr. yağ, l gr. lif, 36 mgr. fosfor, 37 mgr. kalsiyum, 07 mgr. demir, 47 mgr. sodyum, 341 mgr. potasyum, 23 mgr. magnezyum, 8.115-11.000 IU A vitamini, 006 mgr. B1 vitamini, 005 mgr. B2 vitamini, 0.6 mgr. B3 vitamini, 0.15 mgr. B6 vitamini, 76 mcgr. folik asit, 6-8 mgr. C vitamini ve 06 mgr. E vitamini.

Şimdide genel kullanımına göz atalım;

Algılamayı güçlendirme, deri ve akciğer kanserini önleyici, kalp krizini önleyici, hareketli sperm sayısını artırıcı, sperm oluşum yollarını ve sperm kanallarını açıcı, migrene karşı ve kronik baş ağrısına karşı da olumlu etkileri vardır. Hepimiz havucun yüksek miktarda A vitamini içerdiğini biliriz. Ancak, A vitaminin yağda çözünebilen türde bir vitamin olduğunu bilmiyor olabiliriz. Lütfen unutmayın ve gerektiğinde istemeye ve yapmaya üşenmeyin taze sıkılmış havuç suyu içmek istediğinizde, vücudunuzun A vitamininden maksimum sevide faydalanmasını sağlamak için bardağınıza bir kaç damla yağ damlatın. Havuç, insan vücudunda bulunan OGG1 adlı bir enzimi aktive etme özelliğine sahipmiş. OGG1 enziminin aktivitesinin düşüklüğü, akciğer kanserinin oluşumunda oldukça etkiliymiş. Havuç suyu bağırsaklarda oluşan ve bağırsak kanserine yol açabilen nitrozamini, nötralize edebilen, zararsız hale dönüştüren (antinitrosaminic) etkin maddelere sahiptir.Ayrıca bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasında ve dışkının kolay ve bol olarak dışarı atılmasında oldukça etkilidir. Havuç, sinir sistemi ile ilgili olarak doğrudan etkili bir çok değişik etkin madde içermektedir. Taze havuç suyu içeriği sebebi ile algılama gücünü mükemmel bir şekilde artırır. Taze sıkılmış havuç suyunun bir marifetide, içerdiği bazı etkin maddeler sebebiyle sexüel hormon grubu uyarıcısı, aktifleyicisi ve de dengeleyicisi olmasıdır. Tavşanların üreme hızı sanırım biraz fikir verebilir…

Bu satırlardan sonra tatlı yiyip tatlı konuşmak adına çok pratik bir tarif vererek gelecek sayıya dek sizlere veda ediyorum.

HAVUÇLU BİSKÜVİLİ PASTA

Malzemeler:

Yarım kilo havuç

1 küçük su bardağı ceviz

1,5 su bardağı tozşeker

1 paket pötibör bisküvi

1 adet portakal rendesi

1 paket vanilya

1 çorba kaşığı tereyağı

Hazırlanışı:

Havucu rendeleyerek şeker ile kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Soğuyunca, robotta un haline gelmiş bisküvileri, iri dövülmüş cevizi, portakal rendesi ve vanilyayı, oda sıcaklığındaki tereyağını koyup karıştırın. Silikon kalıplara yerleştirin. Buzdolabında bekletin. Servis tabaklarına ters çevirip servise sunun. Afiyet olsun, hoşçakalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.