Kadın Cinayetleri Hızla Artıyor

17.10.2012
46
Kadın Cinayetleri Hızla Artıyor

Kadınlara eş, eski eş veya sevgilisi tarafından şiddet uygulanması, öldürülmesi, cinayete kurban gitmesi gün geçtikçe artıyor . Kadın eğitimsizliği, iş güvencesi olmayışı, erkeklerden daha düşük ücret alması, sosyal konumunun  düşük olması kötü tablonun mimarı. Kadın cinayetleri de hızla artmaya devam ediyor.

———

Kadınlara yönelik şiddet halen en utanç verici insan hakları ihlallerinden biri. Kadın cinayetleri resmi rakamlara göre 7 yılda yüzde 1400 artış göstermiştir. Ülkemizde işyeri, ev, cezaevi, hastane, okul kısacası yaşamın her alanında şiddete maruz kalan kadın cinayetleri hızla artmaya devam ediyor.

Ama kadınlar en çok eşleri ya da sevgilileri tarafından ev içi şiddete maruz bırakılmaktadırlar. Kadın cinayetleri her geçen sene artmaktadır, 2011 yılının sadece Ocak ayı içinde ülkemizde 17 kadının töre ve namus nedeniyle öldürüldüğü bildirilmiştir. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2002 yılında 66 olan kadın cinayeti, 2007 yılında 1077’ye yükselmiştir.  Resmi olmayan rakamlara göre 2009 yılında 1126 kadın öldürülmüştür.

Kadına yönelik şiddet

Dünya Sağlık Örgütü ve bazı akademisyenlerin, geçen yıllarda yaptıkları araştırma sonuçlarının verildiği açıklamada, ayrıca Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce hazırlanan Türkiye’de Kadının Durumu Raporu verileri de yer aldı. Her üç kadından birinin şiddete maruz bırakıldığını ve hayatı boyunca eşinden en az bir kez fiziksel şiddet görmüş kadınların oranı Türkiye genelinde % 39’dur. Boşanmış ve ayrılmış kadınların %78’i fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gördüğünü söyleyen kadınların oranı azalmaktadır. Okuma yazma bilmeyen kadınlar arasında en az bir kez fiziksel şiddete maruz kaldığını söyleyenlerin oranı %43 iken, yüksek öğrenim görmüş kadınlar arasında bu oran % 12’dir.

Hükümet politikalarının ve izlenen rotanın kadına yönelik şiddetle mücadelede yetersiz kaldı. Bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm hükümetler, kadına yönelik şiddeti önlemeye ilişkin uluslararası sözleşmelere imza koydu, ancak bu sözleşmelerin gereğini yapmadı. Kadınların ruh sağlığını etkileyen en temel iki sosyal faktör, şiddete maruz kalma ve yoksulluk, günümüzde bütün kadınların geleneksel kavramların da etkisiyle fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddete maruz kalıyor. Yasa koyucular cinsiyet ayrımı yapıyorlar. Kadınların ne yapması, nasıl davranması, ne kadar eğitim alacağı, parasını nasıl harcayacağı, nasıl giyineceği hatta kiminle evleneceği gibi temel seçimleri, kural koyucu, yasa koyucu erkekler tarafından belirlenmektedir. Kadınların eğitilmemeleri, emekleri karşılığında ücret almamaları ve erkeklerden daha düşük ücret almaları, daha düşük sosyal konumda yer almaları şiddete uğramalarını arttırmaktadır. Kadına yönelik şiddet sonucunda kadınların bedensel, ruhsal, cinsel ve üreme sağlıkları bozulmakta, gebelik ve lohusalık döneminde sağlık problemleri ile karşılaşılmaktadır.

Türk Psikiyatri Derneği Prof. Dr. Şahika Yüksel- Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.