Anne ‘Sevindirmenin’ Yolları 

08.05.2022
159
Anne ‘Sevindirmenin’ Yolları 

Anne ‘sevindirme’ sürecinde sevgimizi gösterme, emekleri için teşekkür etme, içten söylenen bir cümle en değerli hediyedir. Anneler Günü’nü kutlamak için pahalı hediye veya aylarca düşünülerek hazırlanmış sürprizlere gerek yoktur. Küçük sürprizler onu çok mutlu eder, kendini değerli hissettirir.

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu

Ailesi için zorluklara göğüs geren anne, yaşam stresi ve sorumlulukları nedeniyle çok yorulur. Özellikle ev veya iş yerinde çalışan anne üzerindeki sorumluluk oldukça fazladır. Oysa anne ‘sevindirme’ sürecinde en değerli hediye içten bir teşekkürdür.

Çalışan anneler işteyken çocuklarına kimin bakacağı konusunda endişelenir. Yakını yoksa iş yüküne ek olarak bu gibi yaşam düzeni ile ilgili kaygılar ruh sağlığını büyük ölçüde etkiler.

Ruh sağlığı için her gün 15-20 dakika ayırın

Çalışan anne yoğun günün ardından eve geldiğinde yemek, düzen gibi sorumluklarla da karşı karşıyadır. Evin ihtiyaçları tabii ki önemli fakat kendisi için küçük molalar rahatlatıcıdır. Ruh-beden sağlığı için her gün 15-20 dakika da olsa kendisine özel zaman yaratılmalıdır.

Çocuklarla geçirilen zamanı keyifli hale getirin

İşten eve geldiğinde çocuklarıyla birlikte olamadığı zaman için suçluluk duyulabilir, telafi etmek için de daha çok vakit geçirmek ister. Bu zorunluluk olduğunda ne yazık ki sürekliliği olmaz, çocuklar anne-babaları istemeyerek oyun oynadığında bunu rahatlıkla anlayabilir. Çocuklarla geçirilen zaman keyifli hale getirilebilir. Annenin yorgunluğunu atılabileceği basit, çok kısa etkinlikler, oyunlar hem aile bağlarını güçlendirir hem de günün stresinin atılmasını sağlar.

Çocuğa her istediğinde onunla oynanamayacağı açıklanmalı

Home office çalışan anne için bir yandan iş, bir yandan ev ve çocukların düzenini sürdürmeleri oldukça zordur. Çocuklar annelerini evde gördüklerinde ihtiyaç duyduğunda iletişim kurmak isteyebilir. Anne bu durumda çocuklarına çalışma saatlerini, çalışırken rahatsız edilmek istemediklerini yaşına uygun şekilde anlatmalı, çeşitli etkinlikler için günlük plan hazırlayabilir. Çocuk ve anne için mola, dinlenme saatleri ortak olabilir. Çocuğa iş saatlerinde onunla oynayamayacağı, yanına gidemeyeceği hatta seslendiğinde cevap veremeyeceği, bunun sebebinin net bir şekilde açıklanması çok önemlidir.

Çocuklara kolay görevler verin

Hayatı kolaylaştırmak için çocuklara görevler verilebilir. Çocuklar görevleri, başardıklarındaki gururu sever. Oyuncaklarını toplama, odasını temizleme, eşyalarını düzenleme yerleştirme gibi zorlayıcı olmayan görevler verilerek hem eğlenmesi sağlanır hem de anne üzerindeki yük hafifletilebilir.

Ruh sağlığı için iş-özel yaşam sınırları korunmalı

Ev ve iş dengesini kurmakta zorlandıklarında anne daha fazla stres yaşar. Doğru zamanda doğru şeye odaklanmaya özen gösterilmelidir. Yarım kalmış iş, problem, masada bekleyen dosyalar evin dışında, kapının ardında bırakılmalıdır. Aynı şekilde iş saatinde işe odaklanmaya gayret gösterilmelidir. Gelecek kaygısı, COVID-19 endişesi, rutin iş veya evle ilgili sorumluluklar, aile içerisindeki olumsuz iletişim annelerin ruh sağlığını olumsuz etkiler. Yükünü biraz olsun hafifletmek için duygularını anlamak, yorgun olduğunda yardımcı olmak için gönüllü olunduğunu hissettirmek bile anneyi çok mutlu eder. Evdeki günlük ya da haftalık işlerin neler olduğu belirlenebilir, tüm aile üyelerine paylaştırılarak yaş düzeylerine uygun görevlerle anneye yardımcı olunabilir.

Anneler Günü için hediye önerileri

 • Teşekkürü unutmayın. Sizin için fedakarlıklar yapan, yıllardır karşılıksız sevgisiyle sizi besleyen, büyüten annenize içten bir teşekkür edin.
 • Zamanın nasıl geçtiğini unutturacak hobi malzemeleri anneniz için harika bir doğum günü hediyesi olacaktır. İlgi duyduğu hobilerle ilgili malzemeler hediye edebilir, keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.
 • Evlerde olduğumuz bugünlerde sıkılmaması ve güzel vakit geçirmesi için ona puzzle (yapboz) hediye edebilirsiniz. Böylece hem vaktini güzel geçirecek hem de sonucunda harika bir tabloya sahip olacak.
 • Sosyal izolasyon döneminde müzik eşliğinde boyama, mandala gibi etkinlikler stres azaltmada yardımcıdır. Annenize boyama ve mandala setleri hediye edebilirsiniz.
 • Kitap okumak evde keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından biridir. Annenize sevebileceği türde kitaplar hediye edebilirsiniz. Uzun zamandır okumak istediği ancak bulamadığı kitapları hediye etmeniz veya yıllar önce okuduğu tekrar okumak isteyeceği kitaplar onu çok mutlu edecektir.
 • Günün yorgunluğunu atmaları için annenize masaj aleti, sevebileceği kokular hediye edebilirsiniz.
 • Telefonunuzdaki fotoğrafları sürekli annenizin gözünün önünde olacak ve ona olan sevginizi hatırlatacak hediyelere dönüştürebilirsiniz. Annenizle bir fotoğrafınızı çerçeveletebilir, bir kupanın veya yastığın üzerine bastırabilirsiniz.
 • Bitki yetiştirmek ruh sağlığı için oldukça faydalıdır. Annenize evini renklendirecek bitkiler hediye etmek onu çok mutlu edecek.
 • Evlerde olduğumuz bugünlerde evcil hayvanlar birçok insana arkadaş oldu ve en az bir evcil hayvanla birlikte yaşamanın sağlığa olumlu etkileri biliniyor. Annenize arkadaş olabilecek bir evcil hayvan sahiplenmeniz, evde kendini yalnız hissetmemesini sağlayacaktır.
 • Özellikle sevdiklerimize daha çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde annenize vereceğiniz en güzel hediye saf sevgidir. Tüm aile üyelerinizle, sevdiklerinizle birlikte annenizi ne kadar çok sevdiğinizi anlatan kısa videolar hazırlayabilir daha sonra bu videoları birleştirerek annenize unutamayacağı ve izledikçe mutlu olacağı bir hediye verebilirsiniz.
 • Annenize özel hediyeler almaya özen gösterin. Ütü, tencere, tava, süpürge gibi zaten yapmaktan bunaldığı ev işlerini hatırlatan, herkesin ortak kullanacağı hediyelere anne sevinmeyebilir, kendini “özel” hissetmeyebilir. Ancak annenizin bu tür ev aletlerine ihtiyacı varsa böyle bir hediye düşünebilirsiniz elbette.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.