Arama Kurtarma Köpeği ŞİLAN

20.04.2023
1.134
Arama Kurtarma Köpeği ŞİLAN

Deprem ülkesi Türkiye’de deprem arama kurtarma köpeğinin 38 tane olması neden sayı bu kadar az sorusunu da akla getiriyor. Enkazda canlı arama çalışmalarında teknolojik aletlerin yanıldığı noktalarda bile aldığı eğitim sayesinde yanılmayan bu tür köpeklere ihtiyaç varken, niçin 38 tane? Kahramanmaraş ve Hatay illerinde enkaz altında kalan çok sayıda insanın yerini tespit eden Şilan’ın eğitmeni Halit Canbaş’a bu soruları yönelttik…

Haber- Röportaj: Nilay Akgün

Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Birimi’nden K9 köpek eğitmeni Halit Canbaş ile arama kurtarma köpeği Şilan, son yaşanan deprem afetinde enkaz altında kalan çok sayıda insanın kurtarılmasındaki başarıları ile ilgi odağı oldu.

Özel yetiştirilmesi gereken arama kurtarma köpeğinden ülkemizde sadece 38 tane olması Halit Canbaş ve iş arkadaşı Şilan’ı çok daha özel kılıyor.

Can kurtarmayı meslek edinmiş iki dost, baba-evlat, sırdaş, arkadaş, ekip arkadaş… Cevap bekleyen soruları Halit Canbaş’a yönelttik.

Köpek eğitmenliği zordur…

“Mesaisi ömürlüktür. O sizin can arkadaşınız, dostunuz, sırdaşınız, iş arkadaşınız her şeyiniz olacak, siz de onun. Ailenizden bir parça. Emek, özveri, sabır ister. Belki bu nedenle sayımız az.

Şilan henüz üç aylık bile değilken 2020 yılında yollarımız birleşti. Üç köpeğin arasından onu seçerken önceliğim oyuncu karakteri oldu. Eğitim köpeği seçiminde soyağacına bakılır. Cins-ırk ve genlerinde eğitim almış atalarının olması önemlidir. Şilan, Belçika Malinois cinsi.

Deprem arama kurtarma köpeği yetiştirmek öncelikle emek, özveri ister. Ben de köpek eğitmeni olabilmek için 5 ay eğitim aldım. Sonrasında Şilan’ı buluştuk, 6 aylıkken eğitime başladık.

Torpil geçmeyen zor sınav…

Köpekler için eğitim özünde oyuna dayanır. 18-20 aylık eğitim süreci vardır. Sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan görev yeterlilik sınavına girdik. Çok detaylı, torpilin geçmediği, zor bir sınavdır. Sınavlar yapay enkazlarda gece-gündüz yapılır. Sınav sonrası uluslararası arama kurtarma dahil görev yapabilecek akreditasyonu kazandık. Pasaport ve kimliği uluslararası geçerlidir. İki yılda bir yeterlilik sınavı yinelenir. Unutmaması, çevik kalması için bir sporcu disiplini ile sürekli antrenman yapması gerekir.

 

Teknoloji yanılabilir, Şilan yanılmaz…

Deprem arama kurtarmada köpek ile çalışmak güven verir. Bilirsiniz ki teknolojinin yanıldığı yerde bile onların yanılma payı çok daha azdır. Onun için önemli olan kokudur. Derinlik önemli değildir. İnsandan daha hafif ve seri olduğu için enkazda giremediğimiz yerlere girebilir. Gürültüden verdiğim komutu duymama ihtimaline karşı da işaret dili kullanırım.

Şilan aileden biri…

Şilan benim üç kızımdan sonraki dördüncü evladım. Hatta kızlarım dertlerini anlatır, Şilan anlatamaz diye, onu daha çok düşünürüm. Çok iyi bir dinleyici, sırdaştır. Emekli olana çalışacağız. 10-11 yıl aktif çalışabilir.

Arama kurtarma köpeği olabilmesi için:

*Alman Çoban, Malinois, Tervuren, Border Collie, Labrador Retriever,

Golden Retriever, Spanyel

*Branşa yönelik eğitim almış soydan gelmesi tercih edilir

*6 en fazla 8 aylık olmalı,

*Travma geçirmemiş olması,

Bu şartlara sahip köpeklerle uygun zemin ve şartlardaki 10 dönüm arazide kurulacak çalışma alanında 2 yıl içinde en az 40-50 tane yetiştirilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.