Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Empatik Bir 2017 için 4 Tavsiye

Empatik Bir 2017 için 4 Tavsiye

Paylaş

Türkiye 2016 yılında bireysel ve toplumsal olarak ağır travmalar geçirdi. Travmaları kazanıma çevirip, yeni yıla umutla bakmak mümkün. 2017 yılının “bireysel ve toplumsal empati yılı” olması için “dur-düşün-yeniden başla” düşüncesini hayata geçirmek gerekir.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan

İnsan hayatında sene-i devriyeler vardır. Yılbaşı da bunlardan birisidir. Yeni bir yılda ruh sağlığı açısından kişiler “dur-düşün-yeniden başla” düşüncesini benimsemelidir.

Kişi bu dönemde geçen bir yılın muhasebesini yapıp, kendine “Güçlü ve zayıf yönlerim nedir?” sorusunu sormalı “Beni gelecekte bekleyen imkânlar, fırsatlar ne, tehditler, riskler nelerdir?” risk analizini yapabilmelidir.

Problemlerin kaynağı yüzde 20’lik dilim

Böylece kişi hem özel hem ticari, mesleki ve sosyal hayatında faydalı birey olabilir. Kişinin gerek ailesi gerek çevresiyle çatışmalı bir iletişimi olabilir. Yönetim bilimiyle ilgili yapılan araştırmalar önemli bir sonucu ortaya koyuyor. Çatışmaların yüzde 80’ni nedeni çözülemeyen yüzde 20’lik kısımda yatıyor. Yani problem kaynağının yüzde 20’lik dilim çözüldüğünde yüzde 80 problem de ortadan kalkıyor. Problemlerin çoğu birbirini tekrar eder. Yönetimsel bu veriyi insan ilişkileri için de söyleyebiliriz. İlişki de geçerli problemlerin çözümünde de bu yasa söz konusu.

Olumsuzlukları rafa kaldırın!

Bu bağlamda problemlerin çoğunun empati eksikliğinden kaynaklanır. Taraflar birbirlerine ön yargılı yaklaşıp, yanlış bilgilendirme ve temasta bulundukları için iş birliği ve diyalog oluşturamaz. Özellikle özel günlerde negatif yönde süren çatışma üzerinden değil de tarafların iyi yönleri üzerinden birbirleriyle ilişki kurmasının gerekir. Bu dönemlerde olumsuzlukların rafa kaldırılması gerekir.

Yeni yılın sihirli formülü!

Yeni yıl sosyal şizofreniden sosyal empatiye geçiş yılı olabilir. Sosyal katmanların birbiriyle çatışmadığı, birbirini anladığı bir yıl olmasını arzu ediyoruz. 2017 yılını hem bireysel hem sosyal olarak empati yılı haline getirebilirsek Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunlar bozulacaktır. Sevgi dolu bir bakış, tebessüm, sıcak bir dokunuş ve tatlı bir sözü uygulayabilirsek yeni yılda en güzel hediye birbirimize ve topluma bu olacaktır. Bu 4 özellikli hediyeyi birbirimize verebilmeliyiz. Ne yapıp edip verelim, pırlanta almış kadar oluruz.

Altın orta noktada buluşmamız lazım

Türkiye’nin geleceği için zihinsel esneklik gösterilmesi gerekir. Taraflar adım atacak, illa benim doğrularım, benim prensiplerim derse bir insan bu durumda zihinsel esneklik gösteremez. Zihinsel esneklik gösteremediği için de kırılıp, dağılır. Şu an esnekliğe ihtiyaç var.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla